Dzięki nowemu obiektywowi ZEISS Loxia 2.8/21 firma rozszerza swoją rodzinę obiektywów o super szeroki kąt dla aparatów Sony z bagnetem E.
Kolejnym członkiem rodziny ZEISS Loxia stała się Loxia 2.8/21. Jest to szerokokątny obiektyw przeznaczony dla pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych Sony z mocowaniem E stworzony z wykorzystaniem nowej konstrukcji optycznej Distagon. Model ten jest uzupełnienim obiektywów Loxia 2/35 oraz Loxia 2/50, które były zaprezentowane zeszłego roku na Photokinie. Niezwykle praktyczny dla kinematografów obiektyw działa bardzo cicho i płynnie, wpływając pozytywnie na pracę filmowców. Model jest wyposażony w mechanizm „de-click”, dzięki któremu mamy możliwość bezstopniowego ustawienia wartości przysłony.
Obiektyw ZEISS Loxia 2.8/21 posiada cechy, które łączą tradycyjną fotografię z nowoczesnymi technikami robienia zdjęć. Interfejs elektroniczny przekazuje dane z obiektywu (EXIF) do korpusu aparatu. Dla zaawansowanych fotografów istnieje wiele możliwości aby skomponować precyzyjne ręczne ustawienia ostrości oraz przysłony. W rezultacie, fotograf może skorzystać z wielu możliwości oferowanych przez nowoczesne aparaty z elektronicznymi wizjerami. Model nadaje się idealnie do fotografowania natury, krajobrazów, jak i fotografii architektonicznej. Loxia zachowuje naturalnie proporcjonalny obraz z niewielką odległością ostrzenia, tylko 0,25m. Obiektyw jest bardzo lekki, co sprawia, że jest idealnym wyborem w podróży czy fotografii ulicznej.
Najnowszy optyczny układ z solidnej konstrukcji
Model ZEISS Loxia 2,8/21 został opracowany specjalnie dla cyfrowych sensorów. Składa się z 11elementowych soczewek w 9 grupach. Podstawowa konstrukcją optyczną jest ZEISS Distagon. „Jest to mały klejnot zapewniający doskonałe parametry optyczne”, powiedział Casenave podsumowując walory optyczne obiektywu. Innymi cechami jest imponująca jakość i solidna konstrukcja. Podobnie jak w przypadku innych obiektywów ZEISS Loxia, średnica filtra wynosi 52mm.
DeClick
Jedną zupełnie nową cechą obiektywów Loxia jest funkcja DeClick. Pozwala ona na, odkliknięcie" mechanizmu blokującego przysłonę za pomocą specjalnego urządzenia (dostarczanego) i śruby regulującej na bagnecie. Oznacza to, że w przypadku sytuacji video możesz wyeliminować niepożądane różnice w poziomie jasności kiedy obracasz aparat. To udogodnienie może być wykorzystywane też z innymi systemami video, których rozmiar pozwala na dostosowanie.
Precyzyjne ręczne ustawianie ostrości
Ręczne ustawianie obiektywu oznacza kontrolowanie wyniku fotografowania przez opuszki twoich palców. Dobra, ergonomiczna konstrukcja robi wielką różnicę. Obiektywy Carl Zeiss wyróżniają się dużym kątem obrotu, który umożliwia dokładne ustawianie ostrości. Zmiany są natychmiast widoczne w wizjerze. Wysokiej jakości mechanizm porusza się płynnie, bez oporów, wspierając intuicyjną interakcję z płaszczyzną ogniskowej. Precyzyjne wygrawerowanie w metrach i stopach oraz skala głębi ostrości zapewnia dodatkowe wsparcie dla ręcznego ustawiania ostrości.
Optyka praktycznie bez zniekształceń
Dramaturgia perspektywy i możliwość ujęcia kadru z niezwykłych kątów- obiektywy Carl Zeiss otwierają nowe możliwości w zakresie kompozycji kadru. Zniekształcenie obrazu może zakłócać kompozycję, ponieważ linie proste, które nie przechodzą przez centrum obrazu, zostaną odtworzone w zakrzywionym kształcie. Ten przykry efekt jest odpowiednio i w znacznym stopniu skompensowany poprzez wymyślne rozwiązania optyczne w całym zakresie ogniskowych.
Wysokiej jakości wykonane całkowicie z metalu mocowania
Zauważalna jakość i wysoka wartość stabilności jakości kwalifikują obiektywy Zeissa na dekady intensywnego użytkowania. Wysokiej jakości wykonanie mocowań, przyjemny i dokładny metalowy pierścień wyostrzania oraz przysłony w połączeniu z wytrzymałym przednim bagnetem oraz mocowaniem filtra zapewniają lata zachwycającego użytkowania.
Kompatybilne z pełną klatką
Obiektywy Zeiss są odpowiednie dla cyfrowych aparatów Sony Alpha i zostały dostosowane do filmu i sensorów aż do formatu 35mm (24x36mm).
Specyfikacja obiektywu:
Ogniskowa |
21 mm |
Przysłona |
f/2,8 – f/22 |
Zakres ostrzenia |
0,25 m – ∞ |
Liczba soczewek |
11/9 |
Kąt widzenia |
90 ° |
Średnica filtra |
52 mm |
Waga |
394 g |
Mocowania |
E |