Profesjonalny sklep fotograficzny dcfoto.pl
wygodne i bezpieczne zakupy
dla miłośników fotografii
Twój Koszyk
zawiera 0 produktów za kwotę:
0,00 PLN

Oznaczenia obiektywów Nikkor

Zintegrowana powłoka antyodblaskowa Nikon (Nikon Super Integrated Coating) Soczewki asferyczne System korekcji bliskiego zakresu Ogniskowanie wewnętrzne (ang. Internal Focusing) Powłoka nanokrystaliczna Nano Crystal Coat Redukcja drgań Szkło ED — kluczowy element teleobiektywu NIKKOR Tylne ogniskowanie (ang. Rear Focusing, RF) Ochronne filtry wklęsło-wypukłe Silnik ultradźwiękowy SWM (ang. Silent Wave Motor) Tryb M/A Tryb A/M (autofokus z możliwością ustawienia ręcznego, priorytet w trybie AF) Przełącznik A-M Przysłona o okrągłym otworze Informacje o odległości Obiektyw NIKKOR typu G Obiektywy AF DC-NIKKOR — unikatowe obiektywy NIKKOR pozwalające robić niepowtarzalne zdjęcia portretowe Obiektyw o wysokim współczynniku załamania (HRI, High Refractive Index)

 

Zintegrowana powłoka antyodblaskowa Nikon (Nikon Super Integrated Coating) Zintegrowana powłoka antyodblaskowa Nikon (Nikon Super Integrated Coating)

Aby soczewki obiektywu osiągały pełnię swoich możliwości, firma Nikon wprowadziła nową, wyjątkową, wielowarstwową powłokę, pozwalającą zredukować poświaty i odblaski do niemalże niezauważalnego poziomu. Powłoka ta spełnia kilka zadań, włącznie z ograniczeniem odblasków w szerszym zakresie fal oraz zapewnieniem doskonałego balansu i reprodukcji kolorów. Powłoka SIC firmy Nikon jest przydatna zwłaszcza w przypadku obiektywów składających się z wielu soczewek, na przykład obiektywów Zoom-NIKKOR. Proces pokrywania soczewek powłoką wielowarstwową jest dostosowany do specyficznych wymogów konstrukcyjnych poszczególnych obiektywów. Liczba warstw nakładanych na każdą z soczewek jest obliczana na podstawie indywidualnych wymogów związanych z typem soczewki i rodzajem szkła, a także zapewnia jednolity balans kolorów, będący cechą charakterystyczną obiektywów NIKKOR. W rezultacie użytkownik dostaje do ręki obiektyw wyższej jakości niż obiektywy innych producentów.

Soczewki asferyczne Soczewki asferyczne

Pierwszy obiektyw wyposażony w soczewkę asferyczną zbudowany został przez firmę Nikon w roku 1968. Zastosowanie soczewek asferycznych w optyce fotograficznej pomaga poprawnie skorygować wiele aberracji optycznych, w szczególności komę i aberrację sferyczną – wady szczególnie dotkliwe przy pełnym otworze przysłony. Użycie soczewek asferycznych pozwala także na ograniczenie dystorsji – wady szczególnie uciążliwej w obiektywach szerokokątnych. Dzięki zastosowaniu soczewek sferycznych, obiektywy mogą być mniejsze i lżejsze. Firma Nikon stosuje trzy rodzaje soczewek asferycznych. Precyzyjnie szlifowane soczewki asferyczne to najwyższe osiągnięcie w dziedzinie produkcji soczewek, wymagające spełnienia niezwykle surowych norm produkcji. Soczewki hybrydowe są wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego formowanego na szkle optycznym. Odlewane soczewki asferyczne są wytwarzane przy użyciu specjalnej techniki ciśnieniowego odlewania szkła w metalowej, sferycznej formie.

System korekcji bliskiego zakresu System korekcji bliskiego zakresu

System korekcji bliskiego zakresu (system CRC) to najważniejsza innowacja firmy Nikon w zakresie ustawiania ostrości, zapewniająca znakomitą jakość zdjęć przy minimalnych odległościach ogniskowania i zwiększająca zakres ostrości.
System CRC charakteryzuje się tym, że część soczewek w obiektywie jest skonfigurowane jako “elementy pływające”, w którym każda grupa soczewek porusza się niezależnie podczas ustawiania ostrości. Zapewnia to doskonałe działanie obiektywu nawet podczas fotografowania z niewielkich odległości.
System CRC jest stosowany w obiektywach typu "rybie oko", szerokokątnych, mikro i w wybranych teleobiektywach Nikkor w średnim zakresie ogniskowych.

Ogniskowanie wewnętrzne (ang. Internal Focusing) Ogniskowanie wewnętrzne (ang. Internal Focusing)

Wyobraź sobie obiektyw, w którym możesz ustawić ostrość bez zmiany jego długości. Technologia IF opracowana przez firmę Nikon umożliwia coś takiego. Wszystkie wewnętrzne ruchy soczewek są ograniczone do wnętrza tubusa obiektywu o stałej długości. Umożliwia to konstruowanie obiektywów o mniejszej masie, jak również ustawianie ostrości obiektywu od mniejszej odległości. Dodatkowo, mniejsza bezwładność ruchomych grup optycznych gwarantuje szybsze i precyzyjniejsze automatyczne ustawianie ostrości. Układ IF jest stosowany w większości teleobiektywów NIKKOR i w niektórych obiektywach NIKKOR o zmiennej ogniskowej.

Powłoka nanokrystaliczna Nano Crystal Coat Powłoka nanokrystaliczna Nano Crystal Coat

Powłoka nanokrystaliczna Nano Crystal Coat jest powłoką przeciwodblaskową, która została opracowana podczas prac nad serią urządzeń NSR (Nikon Step and Repeat), służących do wytwarzania półprzewodników. Powłoka ta praktycznie eliminuje odblaski powodowane przez wewnętrzne odbicia światła dla szerokiego zakresu długości fal i jest wyjątkowo skuteczna w zmniejszaniu poświaty oraz odblasków charakterystycznych dla obiektywów ultraszerokokątnych. Powłoka Nano Crystal Coat zawiera liczne warstwy o wyjątkowo niskim współczynniku załamania, składające się ze skrystalizowanych nanocząsteczek (jeden nanometr to jedna milionowa część milimetra). Firma Nikon przoduje na światowym rynku dzięki zastosowaniu tej technologii dla licznych obiektywów stanowiących element produktów optycznych.

Redukcja drgań Redukcja drgań

Redukcja drgań (VR, Vibration Reduction) to nowatorski system ograniczający nieostrości obrazu spowodowane poruszeniem aparatu. Pozwala osiągnąć taki sam efekt, jak przy zastosowaniu czasu otwarcia migawki krótszego o trzy działki (osiem razy krótszego).* Umożliwia robienie zdjęć z ręki o zmierzchu, nocą oraz w słabo oświetlonych pomieszczeniach. System VR automatycznie wykrywa zamierzone ruchy aparatu podczas panoramowania, bez konieczności stosowania specjalnego trybu.
* Zgodnie z testami skuteczności przeprowadzonymi przez firmę Nikon.

Szkło ED — kluczowy element teleobiektywu NIKKOR Szkło ED — kluczowy element teleobiektywu NIKKOR

Szkło optyczne o ultraniskiej dyspersji, oznaczane symbolem ED, zostało opracowane w firmie Nikon w celu umożliwienia produkcji obiektywów z doskonale skorygowaną aberracją chromatyczną, oferujących doskonałą ostrość obrazu i odwzorowanie barw. 
W uproszczeniu, aberracja chromatyczna to rodzaj wady obrazu występujący, gdy światło o różnych długościach fal załamywane jest przez soczewki. Dawniej rozwiązanie tego problemu wymagało zastosowania specjalnych soczewek, cechujących się nietypową dyspersją (np.wykonanych z kryształów fluorku wapnia). Jednak kryształy fluorku łatwo pękają i są wrażliwe na zmiany temperatury, co może wywierać negatywny wpływ na ustawianie ostrości przez zmianę ogniskowej obiektywu.
Dlatego właśnie inżynierowie i konstruktorzy w firmie Nikon połączyli wysiłki i wspólnie opracowali szkło ED, mające wszystkie zalety szkła optycznego opartego na fluorku wapnia, jednak bez jego wad. Bazując na tej innowacji, firma Nikon opracowała różne rodzaje szkła ED sprawdzającego się w różnych typach obiektywów.
Pozwalają one na uzyskanie niezwykle ostrych zdjęć charakteryzujących się wysokim kontrastem, nawet przy maksymalnym otworze przysłony. W ten właśnie sposób seria obiektywów NIKKOR z elementami ze szkła ED stanowi kolejny przykład dążenia firmy Nikon do osiągnięcia doskonałości w kwestii jakości obiektywów.

Tylne ogniskowanie (ang. Rear Focusing, RF) Tylne ogniskowanie (ang. Rear Focusing, RF)

W systemie tylnego ogniskowania (RF) firmy Nikon za ustawianie ostrości odpowiedzialna jest tylko jedna, tylna grupa soczewek. Dzięki temu automatyczne ustawianie ostrości jest bardzo szybkie.

Ochronne filtry wklęsło-wypukłe Ochronne filtry wklęsło-wypukłe

Wykonany ze szkła optycznego element wklęsło-wypukły jest instalowany w przedniej części obiektywu w celu zminimalizowania poświaty poprzez rozproszenie światła ponownie odbitego od matrycy lub filmu i szkła ochronnego. Zastosowanie ochronnego filtra wklęsło-wypukłego, pozwala uzyskać wysokiej jakości obraz o minimalnej poświacie.

Silnik ultradźwiękowy SWM (ang. Silent Wave Motor) Silnik ultradźwiękowy SWM (ang. Silent Wave Motor)

Opracowana przez firmę Nikon technologia AF-S to kolejny powód, dla którego profesjonalni fotografowie tak wysoko cenią teleobiektywy NIKKOR. Obiektywy AF-S NIKKOR są wyposażone w silnik SWM, który energię mechaniczną fal ultradźwiękowych zamienia na ruch obrotowy wirnika. Taki napęd zapewnia wyjątkowo szybkie, ciche i precyzyjne automatyczne ustawianie ostrości.

Tryb M/A Tryb M/A

Obiektywy NIKKOR AF-S oferują stosowany wyłącznie przez firmę Nikon tryb M/A, który umożliwia praktycznie natychmiastowe przechodzenie od automatycznego do manualnego ustawiania ostrości — niezależnie od trybu działania autofokusa, nawet w trybie ciągłego ustawiania ostrości.

Tryb A/M (autofokus z możliwością ustawienia ręcznego, priorytet w trybie AF) Tryb A/M (autofokus z możliwością ustawienia ręcznego, priorytet w trybie AF)

Tryb “autofokus-priorytet AF” redukuje czułość możliwości ustawiania ręcznego, co pozwala zapobiegać nieoczekiwanemu przełączaniu z trybu automatycznego do ręcznego.

Przełącznik A-M Przełącznik A-M

Element blokujący pierścień ustawiania ostrości w trybie autofokusa, przy jednoczesnym umożliwianiu zachowania podobnego do obiektywów manualnych w trybie manualnego ustawiania ostrości z wystarczającym obciążeniem podczas obracania pierścienia ustawiania ostrości. Pierścienie ostrości w obiektywach AF-S DX NIKKOR 18-55 mm f/3.5-5.6G VR, AF-S DX Zoom Nikkor ED 18-55 mm f/3.5-5.6G i AF-S DX Zoom-Nikkor ED 18-55 mm f/3.5-5.6GII obracają się w trybie autofokusa.

Przysłona o okrągłym otworze Przysłona o okrągłym otworze

Punktowe źródła światła nieostro oddane na zdjęciu zwykle przyjmują kształt wielokąta otworu przysłony Przysłona o okrągłym otworze wykorzystuje segmenty przysłony zaprojektowane do tworzenia otworu zaokrąglonego, co pozwala otrzymać możliwie najbardziej naturalny efekt zmiękczenia.

Informacje o odległości Informacje o odległości

Obiektywy NIKKOR typu D i G przekazują informacje dotyczące odległości fotografowanego obiektu do aparatów Nikon AF. Umożliwia to działanie zaawansowanych funkcji, takich jak matrycowy pomiar światła 3D Matrix lub sterowany wielopolowo przestrzenny zrównoważony błysk wypełniający.
Uwaga: Obiektywy NIKKOR typu D i G przekazują informacje dotyczące odległości do następujących aparatów: Automatyczna ekspozycja; F6, F5, F100, F90X, F80, F75, F70, F65, F60, F55, F50, PRONEA S, PRONEA 600i, seria D2, seria D1, D100 i D70s/D70.
Sterowanie błyskiem; F6, F5, F100, F90X, F80, F75, F70, seria D2, seria D1, D100 i D70s/D70.

Obiektyw NIKKOR typu G Obiektyw NIKKOR typu G

Obiektywy NIKKOR typu G nie mają pierścienia przysłony. Przysłonę należy ustawiać za pomocą koła sterującego w korpusie aparatu.

Obiektywy AF DC-NIKKOR — unikatowe obiektywy NIKKOR pozwalające robić niepowtarzalne zdjęcia portretowe Obiektywy AF DC-NIKKOR — unikatowe obiektywy NIKKOR pozwalające robić niepowtarzalne zdjęcia portretowe

Obiektywy AF DC-NIKKOR wyróżniają się opracowaną przez firmę Nikon technologią sterowania nieostrością obrazu (ang. Defocus-image Control). Pozwala ona fotografom sterować stopniem aberracji sferycznej na pierwszym planie lub w tle poprzez obracanie znajdującym się na obiektywie pierścieniem DC. Tworzy to strefę nieostrości idealną podczas wykonywania zdjęć portretowych. Żaden inny obiektyw nie jest w stanie tego zagwarantować.

Obiektyw o wysokim współczynniku załamania (HRI, High Refractive Index) Obiektyw o wysokim współczynniku załamania (HRI, High Refractive Index)

Przy współczynniku załamania wynoszącym ponad 2,0 obiektyw HRI udostępnia efekty porównywalne z uzyskiwanymi za pomocą kilku normalnych elementów ze szkła i jest w stanie skompensować krzywiznę pola oraz aberracje sferyczne. W związku z tym obiektywy HRI zapewniają doskonałą optykę w bardziej kompaktowym korpusie.


Producenci

Autoryzowany partner Manfrotto - Premier Partner
Kontakt

dcfoto.pl
ul. Toszecka 102/127
44-117 Gliwice, woj. śląskie,
Polska

Telefon: 322310051
od 9:30 do 18:00

Telefon kom:
500373583
500373829
od 8:00 do 18:00

e-mail: sklep(at)dcfoto.pl

Opinie o sklepie



Informacje dodatkowe